Info

TECHNICKÉ INFORMÁCIE

_____

Základné informácie od inštalácie kachlí, cez používanie,
údržbu až po likvidáciu. 

Tieto kachle majú klasickú konštrukciu a vydržia aj za prevádzkových podmienok medzi 8 a 200 rokmi (ako kachle zo zámku Schonbrun vo Viedni) – Životnosť je daná väzbou medzi výhrevnosťou kachlí a objemom priestoru, ktorý má byť vykurovaný, stupňom izolácie vykurovaného priestoru, správnou konštrukciou komína – nekorelácia vedie k prehrievaniu kachlí a implicitne k ich poškodeniu.

Pokiaľ si všimnete, že sa kachle prehrievajú, kontaktujte ihneď výrobcu, aby vás informoval, čo robiť. Opakované prehrievanie kachlí môže viesť k ich zničeniu a spoločne s výrobcom je možné prijať opatrenia, ako tomu zabrániť:
– výmena kachlí za kachle s vyšším vykurovacím výkonom,
– iné opatrenia;

Práve z týchto dôvodov má táto brožúra objasniť niekoľko aspektov týkajúcich sa inštalácie, pripojenia ku komínu a spôsobu prevádzky kachlí.

Radi by sme Vás informovali, že tento výrobok je zostavený a namontovaný pomocou najnovších technológií v obore. Použité materiály sú certifikované a garantované výrobcami CE. Predmontované terakotové kachle boli testované v továrenskej skúšobni a ďalšími autorizovanými laboratóriami. Napojenie na komín je veľmi dôležité, pretože kachle musia mať vhodný ťah. Ďalším často sa vyskytujúcim problémom je nedostatok kyslíka v izolovaných miestnostiach s termopanelovým systémom bez ventilačného systému. Musíme vziať do úvahy skutočnosť, že oheň je veľkým spotrebiteľom kyslíka. Čistenie komínov musia pravidelne vykonávať špecializované firmy.

I. INŠTALÁCIA KACHLÍ 

Kachle položíme na miesto používania v bezpečnej, pevnej a vodorovnej polohe. Používajú sa bežné priestorové komíny so zvodmi s vnútorným priemerom 120 – 150 mm. Pri inštalácii kachlí musí byť bezpodmienečne zaistená vodotesnosť zvodov, aby nedochádzalo k zníženiu ťahu a možnosti prenikania spálených plynov do miestnosti. V miestach pripojenia musí byť horný zvod pritiahnutý cez pripojovací čap alebo spodný zvod.

Ohľadom pripojenia kachlí ku komínu budú dodržané nasledujúce predpisy:
– pripojenie sa vykonáva iba na murovaný komín so zvodom zodpovedajúcim pripojovaciemu tŕňu:
– výška murovaného komína bude minimálne 6 m;
– dĺžka pripojovacích rúrok bude 1,5 – 2 m;
– zvody namontované vodorovne budú mať sklon minimálne 10 – 15 stupňov smerom nahor ku komínu;
– bude dbať na to, aby akýkoľvek predmet okolo kachlí bol umiestnený minimálne 50 cm od strany kachlí s ohniskom a minimálne 30 cm od ostatných strán kachlí.

II. PREVÁDZKOVÝ REŽIM (POUŽITIE)

Pri prvom použití kachlí sa zarobí ľahký oheň, aby sa šamotová výstelka riadne vysušila a zabránilo sa jej poškodeniu. Postupujte nasledovne:
– Otvorte dvierka ohniska;
– Vložte do sporáka cca. 0,2 kg drevených hoblín a na to cca. 0,5 kg dreva;
– otvorte ventil umiestnený vedľa rúry na opačnej strane ohniska zatiahnutím za tyčku, aby ste zaistili priamy ťah. Regulátor vzduchu je uvedený do plne otvorenej polohy;
– zapáľte oheň a zatvorte všetky dvierka na kachliach;
– po rozpálení ohňa zatvorte štartovaciu klapku, horúce plyny budú cirkulovať okolo rúry.

Od tejto chvíle sú kachle napájané podľa požadovaného spôsobu použitia. Keďže sú kachle vybavené grilom, je nutné popol pred každým použitím odstrániť. Na varenie sa používa varná doska s dvoma varnými kruhmi.

Riad je možné pri varení položiť na liatinové kruhy. Prikrývajte alebo odkrývajte pokrievkou v závislosti na intenzite ohňa a požadovanej rýchlosti varu. Na plochách sporáka v blízkosti liatinových kruhov je možné udržiavať vysokú teplotu (nad ohňom) alebo pomerne vysokú teplotu riadu. Čas varu alebo ohrevu závisí od materiálu a hrúbky stien nádoby. Na pečenie a zapekanie používajte rúru so sporákom. Je opatrená 2 bočnými vodítkami zaisťujúcimi možnosť vloženia plechu s pokrmami v rôznych úrovniach rúry podľa typu pokrmu. Ak chcete pokrmy upiecť, vložte ich do už horúcej rúry. Použité drevo skladujte na miestach chránených pred dažďom. vetrom, slnkom, snehom, mrazom, nadmerným teplom atď. teda v uzavretých priestoroch alebo pivniciach, kde pôsobenie vyššie uvedených atmosférických činiteľov nemôže mať negatívny vplyv na dobrú ochranu dreva. Na miesta použitia prineste množstvo dreva potrebné na jednodennú spotrebu.

III. ÚDRŽBA KACHLÍ

Popolník sa vyprázdňuje 1x denne, pred každým vysypaním vyčistite rošt kachlí. Zvody a kanály pre cirkuláciu plynu sú pravidelne čistené, pri tejto príležitosti sa v prípade potreby vykonáva kontrola a oprava šamotového obloženia; rám kachlí je vyčistený brúsením, doska sporáka je očistená práškom na leštenie kachlí a smaltované a chrómované časti umyté mokrou handričkou a následne utreté suchou handričkou. Vyvarujte sa poškriabaniu a poškriabaniu keramických a chrómových častí a tiež ich nečistite predmetmi, ktoré môžu poškodiť ochrannú vrstvu.

IV. DÔLEŽITÉ SI ZAPAMÄTAŤ 

V prípade, že je na rovnaký komín pripojených niekoľko vykurovacích alebo varných zariadení, budú pripojené vo vzdialenosti najmenej 0,5 m od seba. Je prísne zakázané opúšťať dom a nechávať zapálený oheň alebo spať, kým v kachliach ešte horí drevo. Nedodržanie vyššie uvedených pokynov zbavuje výrobcu akejkoľvek zodpovednosti v prípade nehôd. Dodržiavaním týchto pokynov zaistíte bezchybnú, dlhú a ekonomickú prevádzku kachlí. Aby nedošlo k poškodeniu kachlí v dôsledku zlého používania, je potrebné rešpektovať predpisy týkajúce sa racionálneho používania kachlí. Terakotové kachle sa očistí na povrchu a po vyčistení sa na škáry nanesie tmel štetcom.

Používanie kachlí zanesených sadzami je zakázané. V dôsledku upchatia kachle vydávajú dym. Rovnako znížením ťahu kachlí už nie je možné úplne spáliť drevo, čo vedie k zníženiu účinnosti kachlí. Zároveň sa účinnosť kachlí znižuje tým, že sadze so zníženou tepelnou vodivosťou bránia akumulácii tepla stenami kachlí. Okrem toho môže usadzovanie sadzí spôsobiť požiare.

V. BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA A POŽIARNE PREVENCIA

– Nútené (chemické) zapaľovanie dreva je zakázané, pretože to vedie k veľkej expanzii horúcich plynov, čo môže spôsobiť výbuch kachlí;
– Je zakázané rozkladať oheň benzínom;
– Usadzovanie sadzí v kachliach podporuje vznik požiarov; preto je potrebné čo najviac zamedziť hromadeniu sadzí;
– V blízkosti kachlí je zakázané skladovať horľavé materiály (benzín, benzín, piliny, fľaše atď.);
– horľavé materiály budú skladované vo vzdialenosti minimálne 400 mm od vzadu a od boku kachlí a minimálne 800 mm od prednej časti kachlí;
– Návod na použitie bude rešpektovaný, všetka zodpovednosť spočíva na užívateľovi;
– Dvierka krbu musia byť vždy zatvorené, pretože pri otvorení môžu lietať iskry;
– Počas horenia ohňa nenechávajte deti bez dozoru;
– Kým sú kachle v prevádzke, manipulácia s tyčou regulátora vzduchu, kľukou dvierok a popolníkom bude iba v rukaviciach na horúce predmety;
– Nepoužívajte neodporúčané palivá, vrátane kvapalných palív;
– Neklaďte na kachle predmety z horľavých materiálov alebo predmety, ktoré sa pri zahrievaní roztavia;
– Pri zapaľovaní nepoužívajte horľavé kvapaliny;
– Nedotýkajte sa vonkajších povrchov kachlí počas prevádzky;
– Nevkladajte do ohniska veľký horľavý materiál (viac než je odporúčané), aby nedošlo k poškodeniu ohniska kachlí.

VI. STAROSTLIVOSŤ O ŽIVOTNÉ PROSTREDIE 

ODPORÚČANIA:
– Staré kachle sa odovzdajú špecializovaným recyklačným prevádzkam na ochranu životného prostredia a recykláciu dôležitých surovín;
– Aby sa emisie plynov vznikajúce pri spaľovaní udržali v medziach povolených národnými a európskymi predpismi, budú používané iba palivá odporúčané výrobcom;
– Skladovanie použitých palív bude prebiehať podľa predpisov tohto návodu;
– Používané palivá budú veľmi dobre vysušené;
– Oheň v kachliach nebude horieť tlejúcim spôsobom;
– Kachle neprehrievajte a nikdy do nich nezakladajte príliš veľa paliva;
– Nepoužívajte kachle na ničenie odpadu, pretože nie je dovolené používať palivá s príliš veľkým množstvom prachu alebo paliva napustené toxickými látkami;
– Používanie horľavého odpadu je zakázané;
– Počas používania budú dvierka zatvorené.

VII. DÔLEŽITÉ POKYNY 

– Pred uvedením do prevádzky je nutné skontrolovať dobrý stav dymovodu a komína;
– pri nastavovaní terakotových kachlí s umiestnením dymovodu sú rozhodujúce protipožiarne predpisy;
– Terakotové kachle nemožno napájať koksom, pretože šamot a liatinové kusy sa príliš rýchlo opotrebujú;
– Miestnosť, kde sú kachle umiestnené, musia mať dobré vetranie (pozor na dvojité okná a dvere).

Aký výkon kachlí zvoliť?

Musíme brať do úvahy aj spotrebu paliva. Jeden kg drevnej hmoty dokáže vyprodukovať približne 4 kW výkonu za hodinu pri 100% účinnosti. Účinnosť terakotových kachlí je cca 80%. To znamená, že 1 kg dreva vyprodukuje 3,2 kW za hodinu.

Pri výkone 10 kW je to teda spotreba paliva 3,13 kg na hodinu.

* Je samozrejme rozdiel medzi mäkkým a tvrdým drevom. Tieto výpočty sú počítané na priemer.